Новини освітньої галузі

     Міністерством освіти надані рекомендації про особливості проведення державної підсумкової атестації у закладах загальної середньої освіти.
Документом визначено особливості проведення шкільних іспитів у початковій, базовій та старший школі у 2018 році.
Державна підсумкова атестація здобувачів початкової освіти
У відомстві зазначають, що ДПА здобувачів початкової освіти цього року буде здійснена з метою внутрішнього моніторингу якості освіти у формі підсумкових контрольних робіт.
Контрольні роботи будуть проведені з двох предметів: української мови (передбачає оцінювання результатів навчання з української мови та читання) і математики.
Для проведення іспитів у 4-х класах школами мають використовуватись єдині завдання, які укладають вчителі, відповідно до затверджених МОН орієнтовних вимог до змісту завдань.
ДПА з української мови учнів, які почали вивчати її в поточному навчальному році, здійснюється за бажанням батьків.
У закладах загальної середньої освіти з навчанням або вивченням мов національних меншин учні можуть додатково проходити ДПА з третього предмета: мови національної меншини.
Результати ДПА не враховуються при виставленні річних оцінок з предметів, з яких учень (вихованець) проходив атестацію.
Державна підсумкова атестація здобувачів базової середньої освіти
Державна підсумкова атестація учнів 9-х класів буде здійснюватись у письмовій формі з трьох предметів: українська мова, математика та предмет за вибором.
Предметом за вибором за рішенням педагогічної ради може бути один із зазначених навчальних предметів: українська література, зарубіжна література, іноземна мова (англійська, німецька, іспанська або французька мова), історія України, всесвітня історія, правознавство, географія, біологія, хімія, фізика та інформатика.
У закладах освіти з навчанням або вивченням мов національних меншин третім предметом для проведення ДПА можуть бути мова національної меншини або інтегрований курс «Література».
Завдання для проведення ДПА укладатимуть учителі, відповідно до затверджених МОН орієнтовних вимог до змісту атестаційних завдань.
Результати ДПА не будуть враховуватись при виставленні річних оцінок з предметів, з яких проводилось атестація.
Державна підсумкова атестація здобувачів повної загальної середньої освіти
Шкільні іспити здобувачів повної загальної середньої освіти будуть проведені у формі зовнішнього незалежного оцінювання. Основна сесія тестування триватиме з 22 травня до 13 червня, додаткова – з 02 до 14 липня.
Реєстрація для проходження ДПА у формі ЗНО здійснюватиметься з 06 лютого до 19 березня.
Державна підсумкова атестація у формі ЗНО буде проведена з трьох предметів: українська мова; математика або історія України (учні мають право обрати один із зазначених предметів незалежно від профілю закладу освіти); предмет за вибором.
Предметом за вибором може стати один із таких навчальних предметів: біологія, хімія, фізика, географія, іноземна мова (англійська, або німецька, або іспанська, або французька мова), математика, історія України (період ХХ – початок ХХІ століття).
Учні, які другим предметом для проходження ДПА оберуть математику, можуть обрати для проходження ДПА з третього предмета історію України і навпаки.
У закладах освіти з навчанням або вивченням мов національних меншин учні можуть додатково проходити ДПА з четвертого предмета – мови національної меншини. ДПА з мови національної меншини проводиться за місцем навчання за завданнями, що укладаються вчителями закладу освіти.
Особливості проведення іспитів з іноземної мови у формі ЗНО визначені листом МОН від 15 січня 2018 року № 1/9-27.
Для визначення оцінок за ДПА у формі ЗНО зараховуватимуться результати виконання всіх завдань сертифікаційної роботи ЗНО або частини з них (залежно від навчального предмета).
Заклади освіти отримають відомості про результати зовнішнього оцінювання у вигляді оцінок учнів за шкалою 1-12 балів у період з 15 до 21 червня.
Учасники тестування, роботу над тестом яких буде достроково припинено у зв’язку із порушенням процедури проходження ЗНО, отримають 1 бал за ДПА з цього предмета.
Рекомендаціями МОН також визначені інші особливості проведення державної підсумкової атестації для деяких категорій учнів, умови участі у додатковій сесії ЗНО тощо.

На Prometheus стартували безкоштовні курси підготовки до ЗНО з Української мови і літератури, Математики та Історії України

Міністерство освіти і науки України спільно з платформою масових відкритих онлайн-курсів Prometheusпредставляють повний цикл безкоштовних онлайн-курсів з підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання з Математики, Української мови і літератури, а також Історії України.

Вони мають допомогти учням закріпити набуті шкільні знання, дізнатись нове у цікавій та доступній формі, пройти тестування й потренуватися перед ЗНО. Всі курси відповідають державній програмі зовнішнього незалежного оцінювання та містять необхідні матеріали, які доступні для всіх, незалежно від соціального статусу, фінансових можливостей, територіального розміщення. Насамперед, курси орієнтовані на учнів і випускників, які проживають на тимчасово окупованій території Криму та окремих районів Донецької та Луганської областей і не мають змоги самостійно підготуватися до ЗНО.

На які зміни слід чекати українській школі й коли


У Міністерстві освіти і науки відклали дату переходу на 12-річний навчальний план до 2018 року, бо досі не ухвалили новий закон про освіту. Першочергово планується реформувати початкову та старшу школи.
Реформа середньої та дошкільної освіти належить до ключових завдань українського урядув 2016-му році. Принаймні так стверджує прем’єр-міністр Арсеній Яценюк. Щоправда відповідний законопроект, над яким працювала велика кількість експертів і працівників освіти і який уже двічі передавали до Верховної Ради, досі навіть не зареєстрували в парламенті.
У міністерстві освіти і науки України минулого літа обіцяли фундаментальні зміни вже з 2017-го — перехід на 12-річне навчання та поділ на початкову, середню й старшу школи. Тепер обережно говорять про 2018-й рік. Як пояснюють експерти, законотворчий процес затягнувся, оскільки його учасники намагаються знайти компроміс, який би задовольнив і вчителів, і керівників вищих навчальних закладів 1-2 рівня акредитації, яких зачепить реформа старшої школи.

Парламент ввів безкоштовне забезпечення школярів підручниками


Верховна Рада України ввела безкоштовне забезпечення учнів і працівників шкіл підручниками та методичною літературою. Відповідний законопроект №1857 за основу та в цілому підтримали 235 нардепів.
Так, передбачається встановити безкоштовне державне забезпечення підручниками, посібниками, методичною літературою учнів загальноосвітніх навчальних закладів і педагогічних працівників у порядку, встановленому Кабінетом міністрів.
Депутат Лілія Гриневич з трибуни парламенту озвучила, що для забезпечення підручниками Міністерству освіти необхідно 235 млн гривень. Нардеп підкреслила, що зазначені кошти є в резерві освітньої субвенції, це питання було обговорене з Міністерством фінансів.

Відзначимо, що на даний момент законодавство передбачає безкоштовне забезпечення державою підручниками дітей-сиріт, дітей-інвалідів, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з малозабезпечених сімей

МОН надало роз’яснення щодо організації навчального процесу та освоєння учнями навчального матеріалу в умовах запровадження карантину



Міністерство освіти і науки України надало роз’яснення щодо організації навчально-виховного процесу в частині освоєння учнями в повному обсязі навчального матеріалу в умовах запровадження карантину, перенесення строків (продовження) канікул тощо. (Лист МОН від 5.02.2016 № 1/9-62)
МОН інформує, що зміст матеріалу з кожного навчального предмета визначається навчальною програмою, а кількість годин на тиждень на вивчення предмета встановлюється робочим навчальним планом. Навчальний план затверджує відповідний орган управління освітою. На основі робочого навчального плану складається розклад занять для кожного класу. При розробленні календарно-тематичного планування вчитель розподіляє зміст навчального матеріалу, передбаченого програмою на ту кількість уроків, яка запланована розкладом занять. До календарно-тематичного планування можуть вноситися зміни, пов’язані з припиненням навчання через карантин чи температурний режим, зміною строків проведення канікул, перенесенням дати завершення навчального процесу, підготовкою та проведенням ДПА/ЗНО тощо.
Міністерство наголошує, що навчальний заклад та вчитель обов’язково мають вжити заходів щодо освоєння учнями змісту кожного навчального предмета в повному обсязі. Навчальний матеріал може бути освоєний за рахунок ущільнення, самостійного опрацювання, засобів дистанційного навчання тощо.

МОН звертає увагу керівників навчальних закладів на те, що навчальні заклади не повинні перевищувати тижневого гранично допустимого навчального навантаження на учнів ..

Пробне ЗНО — 2016


Реєстрація на пробне зовнішнє незалежне оцінювання розпочнеться з 5 січня і триватиме до 30 січня 2016 року.
Що необхідно зробити щоб взяти участь:
1. На сайті ХРЦОЯО у розділі «Пробне ЗНО-2016»:
— ознайомитися з Порядком проведення пробного ЗНО-2016;
— заповнити всі поля електронної форми та отримати персональний код (зберегти код!);
— зайти на сторінку «Особистий кабінет учасника пробного ЗНО».
2. Роздрукувати Заяву та реквізити для оплати кожного замовленого предмета окремо.
3. Оформити Заяву та надіслати поштою до ХРЦОЯО.
4. Оплатити послугу з проведення пробного ЗНО протягом 3 робочих днів із дня електронної реєстрації.Вартість пробного ЗНО з одного предмету складає 111.00 грн.
5. Перевірити оплату та надходження Заяви на сторінці «Особистий кабінет учасника пробного ЗНО» через 10 робочих днів із дня оплати та відправки Заяви.
6. Роздрукувати із сторінки «Особистий кабінет учасника пробного ЗНО» Запрошення, в якому буде зазначено місце та час проведення (після 12 березня 2016 року).
СПЛАЧЕНІ КВИТАНЦІЇ НЕ ВІДПРАВЛЯЮТЬСЯ!
Для запитань :  probne@zno-kharkiv.org.ua

Додаткова інформація на сайтах:  zno-kharkiv.org.ua,   testportal.gov.ua

Вступ-2016: не лише нові спеціальності

Міністерство освіти і науки України оприлюднило Умови прийому до вищих навчальних закладів у 2016 році, що пройшли реєстрацію в Міністерстві юстиції. Попри те, що загальні принципи вступної кампанії не відрізнятимуться від цьогорічних, до деяких змін майбутнім абітурієнтам треба готуватися заздалегідь. Так, конкурсний відбір-2016 відбуватиметься за новим Переліком галузей знань і спеціальностей, який було затверджено цього року. Також на завершальному етапі обговорення перебуває проект відповідності Переліку напрямів підготовки новим спеціальностям. Тому Правила прийому, які вищі навчальні заклади повинні оприлюднити на своїх веб-сайтах до 15 грудня 2015 р., мають відображати ці зміни. Звертаємо увагу, що вступники можуть не побачити деяких спеціальностей, оскільки частину напрямів підготовки було об’єднано. Наприклад, замість трьох напрямів підготовки «журналістика», «реклама і зв’язки з громадськістю» та «видавнича справа та редагування» — вступники побачать у додатках до Правил прийому лише одну спеціальність — «журналістика». Напрям підготовки «прикладна статистика» може трансформуватись у спеціальність «економіка», натомість на базі напряму «міжнародна економіка» може виникнути дві спеціальності: «економіка» та «міжнародні економічні відносини». Також із 1 вересня 2016 р. навчання студентів відбуватиметься за новими освітніми програмами та навчальними планами

Понад 640 тисяч освітян не підтримують новий проект закону «Про освіту»


Профспілка працівників освіти і науки України відзначає, що законопроект подано на розгляд парламентарів із порушенням Регламенту Кабінету Міністрів України, без погодження з всеукраїнськими профспілками та їх об’єднаннями. Він не був наданий на розгляд ні Профспілці працівників освіти і науки України, яка представляє понад 1,7 мільйона освітян, студентів й ветеранів педагогічної праці, ні Спільному представницькому органу об’єднань профспілок. А пропозиції та застереження, які подавалися до парламентського Комітету з питань науки і освіти та Міністерства освіти і науки України Профспілкою та її територіальними організаціями, не були враховані у жодному із доопрацьованих варіантів.
Профспілка наголошує, що норми нового закону «Про освіту» повинні базуватися на гарантіях, визначених статтею 53 Конституції України, не можуть погіршувати зміст і обсяг прав освітян, що заборонено статтею 22 найвищого Закону, та враховувати Рекомендації ЮНЕСКО «Про становище вчителів».

Квіт пояснив, коли почнеться 12-річка і як розширяться можливості батьків школярів


Навчання учнів початкової школи за програмами 12-річної школи розпочнеться 1 вересня 2018 року. Про це сказано у пункті 3 прикінцевих та перехідних положень проекту закону про “Освіту”, розповів міністр освіти і науки Сергій Квіт на розширеному засіданні Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти у четвер.
Для базової середньої освіти навчання за програмами 12-річної середньої освіти стартує з першого вересня 2022 року, для профільної середньої освіти – з першого вересня 2018 року.
Як пояснив Сергій Квіт, основна мета запровадження 12-річного навчання – зменшення навчального навантаження на учня, надання йому права вибору предметів у старшій школі.
Старша профільна школа запроваджується законом

Зустріч у відділі освіти з воїном АТО - вчителем Лядської ЗОШ І-ІІ ступенів Мулою Михайлом

Сергій Квіт: Міністерство здійснило необхідні заходи для видання нових підручників



27 листопада 2015 року у Міністерстві освіти і науки України відбулося чергове засідання Колегії Міністерства. Першим виступив Міністр, голова Колегії, з інформацією про забезпечення підручниками учнів 4 та 7 класів загальноосвітніх навчальних закладів (станом на 26.11.2015).
За інформацією, поданою Міністром освіти і науки, визначено три перевізники, які будуть здійснювати доставку підручників і посібників до департаментів (управлінь) освіти і науки обласних державних адміністрацій усієї України: в західні регіони  – Івано-Франківське державне підприємство по торгівлі, в південні та східні регіони – державне підприємство «Луганськучторгпостач», в центральні регіони — державне підприємство «Об’єднання по торгівлі та постачанню». При чому, для кожного регіону окремо підготовлено плани доставки підручників.

Сергій Квіт повідомив членам Колегії, що вже з 1 грудня поточного року розпочнеться доставка підручників до департаментів (управлінь) освіти і науки обласних державних адміністрацій. Книжкові бази в регіонах готові до прийому та відвантаження підручників, а саме: підготовлено складські приміщення у відповідності до вимог санітарно-гігієнічних та протипожежних норм, забезпечено допоміжні засоби транспортування

Квіт пояснив, коли почнеться 12-річка і як розширяться можливості батьків школярів



Навчання учнів початкової школи за програмами 12-річної школи розпочнеться 1 вересня 2018 року. Про це сказано у пункті 3 прикінцевих та перехідних положень проекту закону про “Освіту”, розповів міністр освіти і науки Сергій Квіт на розширеному засіданні Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти у четвер.
Для базової середньої освіти навчання за програмами 12-річної середньої освіти стартує з першого вересня 2022 року, для профільної середньої освіти – з першого вересня 2018 року.
Як пояснив Сергій Квіт, основна мета запровадження 12-річного навчання – зменшення навчального навантаження на учня, надання йому права вибору предметів у старшій школі.

Старша профільна школа запроваджується законом.Про заходи до Дня пам’яті жертв голодоморів


28 листопада 2015 року відповідно до Указу Президента України «Про заходи у зв’язку з Днем пам’яті жертв голодоморів» від 13 листопада 2015 року № 635 в усіх населених пунктах України відбудуться  заходи до Дня пам’яті жертв голодоморів.
З метою вшанування загиблих від геноциду Українського народу, вчиненого тоталітарним сталінським режимом, Міністерство освіти і науки України рекомендує загальноосвітнім, професійно-технічним та вищим навчальним закладам 27 листопада поточного року провести Урок пам’яті «З присвятою замордованим голодом…», а також організувати  оглядові екскурсії для учнів 10 – 11 класів та студентів  до краєзнавчих музеїв (районних будинків культури), де будуть експонуватись фотодокументальні стенди інформаційно-просвітницького проекту «Спротив геноциду», створені на матеріалах Українського інституту національної пам’яті.
МОН також рекомендує навчальним закладам залучити дітей і молодь до скорботних заходів 28 листопада 2015 року, зокрема, загальнонаціональної хвилини мовчання о 16.00 та акції «Запали свічку».

Міністр Сергій Квіт представив на засіданні Уряду проект закону «Про освіту»



11 листопада 2015 року під час засідання Уряду Міністр освіти і науки України представив проект закону «Про освіту».
Сергій Квіт розповів про основні засади законопроекту, зокрема,  структуру освіти, децентралізацію управління освітою, запровадження державного приватного і державного громадського партнерства, освіту впродовж життя.
Міністр звернув увагу членів Уряду на основні принципи освітньої політики, які закладені у законопроекті «Про освіту», зокрема, обґрунтованість дослідженнями та даними, забезпечення рівного доступу та рівної якості освіти, прозорість і публічність прийняття рішень, автономія закладів освіти, освіта впродовж життя, інтеграція в міжнародне освітнє середовище.  «Забезпечення рівного доступу до якісної освіти – це позиція, від якої ми ніколи не будемо відходити. У нас не повинно бути різниці, тобто, усі українці повинні мати рівний доступ до якісної освіти», — наголосив Сергій Квіт.
Законопроект «Про освіту» передбачає розподіл відповідальності управління освітою. Зокрема, Міністерство освіти і науки відповідатиме за освітню політику, а місцеві органи виконавчої влади, які є засновниками певної категорії навчальних закладів, матимуть свою відповідальність.

Заступник Міністра освіти і науки Павло Хобзей розповів про очікувані зміни у загальній середній освіті під час брифінгу


Заступник Міністра освіти і науки Павло Хобзей розповів про очікувані зміни у загальній середній освіті під час брифінгу, що відбувся перед початком прямої телефонної лінії Кабінету Міністрів України 10 листопада 2015 року.
Павло Хобзей повідомив, що зараз Міністерство працює над базовим законом «Про освіту», а також проводиться паралельна робота над законопроектом «Про загальну середню освіту». «Закон має окреслити певні рамки тієї школи, яка б задовольняла потреби батьків, учнів, суспільство і, безумовно, вчителів», – підкреслив заступник Міністра.
За словами Павла Хобзея, у проекті закону «Про освіту» закладені поняття структури школи та її тривалості. Так, пропонується 12-річна школа, а структура школи складатиметься з початкової – 4 роки навчання, базової – 5 років, старшої – 3 роки. Заступник Міністра зазначив, що саме до старшої школи додається один рік навчання, дванадцятий. «Якщо ми сьогодні порівняємо одинадцятирічну школу, зокрема, базову, старшу, то один рік навчання було додано до початкової. Сьогодні за показником параметру часу навчання учні основної і старшої шкіл навчаються менше на один рік, ніж за часи радянської школи, бо там була шестиденка», – пояснив Павло Хобзей

Батьки самостійно вирішуватимуть в якому віці відправляти дітей до школи


Відповідно до нового законопроекту про освіту, батькам надається вибір, коли відправляти дітей в школу – в шість чи сім років. Про це міністр освіти і науки України Сергій Квіт повідомив у середу, 11 листопада, під час засідання уряду.
Розповідаючи про реформування системи освіти в Україні він зазначив: “Чомусь при обговоренні дуже таким сенситивним було питання – з якого віку діти йдуть в школу. Наш закон дає можливість на вибір батьків посилати дітей або в шість років, або в сім років”.
Також міністр розповів, що з 2017 року в Україні буде запроваджена 12-річна шкільна освіта. “Початкова і середня освіта буде 12-річною. Із 2017 року в школу підуть перші діти, які закінчать 12-річну школу”, – зазначив Квіт.
Міністерство освіти і науки України ще раз наголошує, що ця норма набере чинності, лише тоді, коли новий Закон “Про освіту” буде прийнятий Верховною Радою України.Законопроектом передбачено, що навчання учнів за програмами дванадцятирічної повної загальної середньої освіти розпочнеться: для початкової освіти – з 1 вересня 2018 року; для базової середньої освіти – з 1 вересня 2022 року; для профільної середньої освіти – з 1 вересня 2019 року.

ЗНО з української мови і літератури: особливості тесту 2016 року

Тест ЗНО з української мови і літератури 2016 року складається із завдань трьох форм: завдань з вибором однієї правильної відповіді, завдань на встановлення відповідності та завдання з розгорнутою відповіддю.
Тест ЗНО з української мови і літератури містить 58 завдань, на виконання яких буде відведено 180 хвилин.
Увага! Результат виконання частини завдань цього тесту, що мають відношення до мовних завдань (завдання №1-33 та №58), будуть зараховані як державна підсумкова атестація з української мови. Результат виконання всіх завдань тесту з української мови та літератури буде використовуватися під час прийому до вищих навчальних закладів України.
Щодо проведення зовнішнього незалежного оцінювання в 2016 році

Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 14.09.2015 № 923 «Деякі питання проведення в 2016 році зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти» (із змінами) зовнішнє незалежне оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти (ЗНО), в 2016 році проводитиметься з 5 травня до 10 липня.
Особи, які зареєструються для проходження ЗНО, матимуть можливість скласти тести з ЗНО таких предметів: української мови і літератури, історії України, математики, біології, географії, фізики, хімії, англійської мови, іспанської мови, німецької мови, російської мови, французької мови. Кожен учасник ЗНО матиме право скласти тести не більш як із чотирьох навчальних предметів.
Для всіх випускників загальноосвітніх навчальних закладів 2016 року результати ЗНО з української мови і літератури зараховуватимуться як оцінки за підсумками державної підсумкової атестації, що визначатимуться на основі кількості балів, набраних за виконання завдань лише з української мови. Також як результати ДПА зараховуватимуться результати складання тестів із математики або історії України (період ХХ – початок ХХІ століття).
Наказ Міністерства освіти і науки України від 14.09.2015 № 923 (із змінами), зареєстрований в Міністерстві юстиції України 28 вересня 2015 року за № 1152/27597, буде опубліковано 30 жовтня 2015 року в офіційному виданні «Офіційний вісник України», № 84. Наказ набирає чинності в день його опублікування. 

Міністр освіти і науки України Сергій Квіт відповів на запити народних депутатів


9 жовтня 2015 року під час Години запитань до Уряду у Парламенті Міністр освіти і науки України Сергій Квіт відповів на запити народних депутатів.
Міністр відповів на питання щодо забезпечення підвищених виплат заробітної плати вчителям. Сергій Квіт запевнив, що бюджетних коштів в 2015 році на підвищення заробітної плати вчителів, яке відбулося з вересня поточного року, вистачить. Для цього Урядом додатково виділені кошти обсягом 1,8 млрд грн, з них на освітню субвенцію 1,6 млрд гривень і субвенцію на підготовку робітничих кадрів 0,2 млрд гривень. Окрім того, видатки на заробітну плату зазначених субвенцій збільшені за рахунок перерозподілу бюджетних призначень на окупованих територіях Донецької і Луганської областей. 14 січня 2015 року було прийнято дві постанови, які дозволяють фінансувати заробітну плату вчителів як з центрального бюджету, так і з місцевих бюджетів.

За словами Міністра освіти і науки, у цьому році 0,1 млрд грн виділено на оснащення кабінетів фізики загальних освітніх навчальних закладів спеціальним обладнанням. «Ми не зможемо розвивати середню освіту, якщо не будуть обладнані кабінети фізики, біології, хімії. Уряд знайшов цю можливість виділити на обладнання кабінетів кошти», — додав Сергій Квіт.